Strona główna
🠒
Członkowie IBNT

Członkowie IBNT

Zarząd IBNT
Współpracownicy IBNT

Karolina Wanda Olszowska

Prezes i współfundator Instytutu
Turkolożka, historyczka, doktor nauk humanistycznych, asystentka badawcza w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książki „Relacje turecko-amerykańskie i turecko-sowieckie w latach 1945-1952”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w listopadzie 2023 roku.

Zainteresowania badawcze koncentrują się w szczególności na tematyce historii Turcji w XX wieku (szczególnie podczas II wojny światowej oraz zimnej wojny), relacjach polsko-tureckich w XX wieku, a także współczesnej polityki Republiki Turcji.

Prywatnie fanka sagi o Wiedźminie, mająca swojego „Białego Wilka”, o imieniu Kösem oddziedziczonym po najwybitniejszej osmańskiej sułtance.

Sebastian Graniczkowski

Wiceprezes
Historyk, absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii relacji państwo-Kościół, historii chrześcijaństwa, ale także historii prasy. W wolnych chwilach przyswaja piłkę nożną pod każdą postacią, chociaż najchętniej w wydaniu angielskim i tureckim.

Karol Wasilewski

Współfundator
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji, turkolog, analityk w 4CF The Futures Literacy Company. Były analityk ds. Turcji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, członek międzynarodowej sieci badawczej Centre for Applied Turkey Studies. Autor dwóch książek o polityce zagranicznej Turcji: "Turecki sen o Europie - tożsamość zachodnia i jej wpływ na politykę zagraniczną Republiki Turcji" (2015) oraz "Turecki sen o potędze - neoosmanizm w polityce zagranicznej Republiki Turcji" (2023).

Jego zainteresowania badawcze obejmują - poza polityką Turcji - stosunki międzynarodowe w regionie Bliskiego Wschodu, przyszłość porządku międzynarodowego i bezpieczeństwa, nowe tendencje w stosunkach międzynarodowych i analizę polityki zagranicznej.

W wolnych chwilach lubi czytać książki science fiction i przemierzać galaktykę z Kapitanem Bombą.

Zofia Gródek-Szostak

Przewodnicząca Rady Programowej
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W latach 2011-2013, kierownik Zespołu Polityki Regionalnej w Centrum Transferu Technologii (Politechnika Krakowska); Przewodnicząca Rady Punktów Konsultacyjnych PK KSU oraz Rady Koordynacyjnej Krajowego Systemu Usług (KSU).

Ekspert m.in. w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w zakresie oceny wniosków przedsiębiorstw ubiegających się o wsparcie publiczne na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Autorka publikacji dotyczących finansowania inwestycji i badań naukowych z funduszy europejskich, wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach.

Paulina D. Dominik

Członek Rady Programowej
Turkolożka i historyczka. Otrzymała tytuł doktora historii globalnej na Freie Universität Berlin. Wcześniej ukończyła studia licencjackie i magisterskie z orientalistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Obecnie jest stypendystką podoktorską Maxa Webera w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.

Jej zainteresowania badawcze obejmują historię imperializmu i nacjonalizmu, późne Imperium Osmańskie i wczesną Republikę Turcji, relacje polsko-osmańskie/tureckie oraz polską emigrację polityczną na Bliskim Wschodzie i Europie.

Prywatnie miłośniczka podróży, jazdy na rowerze i sportów wodnych.

Adam Szymański

Członek Rady Programowej
Dr hab., profesor uczelni, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2004-2011 analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). TÜBITAK Research Fellow na Uniwersytecie Koç w Stambule (2012-2013). Autor ponad 130 publikacji: książek (np. Between Fair and Rigged. Elections as a Key Determinant of the ‘Borderline Political Regime’ - Turkey in Comparative Perspective, Berlin 2020; współautorstwo z J. Wódka, W. Ufel i A. Dziubińska), artykułów, m.in. w European Foreign Affairs Review, PS: Political Science and Politics, Turkish Studies i British Journal of Middle Eastern Studies oraz analiz poświęconych problematyce UE, reżimów politycznych wybranych państw (szczególnie Turcji i Polski) oraz stosunków międzynarodowych.

Magdalena El Ghamari

Ekspertka Instytutu Badań nad Turcją
Akademiczka, doktor nauk społecznych, w obszarze nauk o obronności, o specjalności operacje i techniki operacyjne. Autorka książek: Między terroryzmem a radykalizacją. Specyfika działalności organizacji Daesz (2021); Cool Jihad (2018) oraz reportażu Kobiety, miłość i Dżihad (2023). Wykładowczyni akademicka w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPISM) oraz Kierowniczka Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego Collegium Civitas w Warszawie. Specjalizująca się w obszarze arabsko-muzułmańskim (MENA: Libia), procesach radykalizacji oraz fundamentalizmem i ekstremizmem islamskim.

Prywatnie podróżniczka, zainteresowana Bliskim i Dalekim Wschodem oraz jego architekturą sztuką i kulturą 😊

Miłosz Kosecki

Współpracownik IBNT
Student stosunków międzynarodowych oraz absolwet Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował dwa semestry na Uniwersytecie Stambulskim i odbył półroczny wolontariat w Izmirze.

Jego zainteresowania skupiają się na historii Turcji w XX wieku, tureckiej polityce zagranicznej oraz tureckim społeczeństwie.
W czasie wolnym lubi aktywnie spędzać czas spacerując, jeżdżąc na rowerze a towarzyszą mu przy tym podcasty.

Zofia Kowalina

Współpracownik IBNT
Studentka studiów bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania badawcze obejmują stosunki turecko - arabskie, feminizm w regionie WANA - w szczególności w kontekście kulturowym i religijnym, problematykę kolonialną oraz fundamentalizm islamski. Miłośniczka literatury faktu i jazzu.

Krystian Maras

Współpracownik IBNT
Politolog, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Przewodniczący Studencko-doktoranckiego Koła Naukowego Politologów PolitikON, członek Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą różnorodne formy reżimów hybrydalnych i niedemokratycznych, zagadnienia związane z legitymizacją władzy oraz polityką wewnętrzną Republiki Turcji.

Koordynator wojewódzki badania Exit Poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej przy wyborach parlamentarnych 2023 roku, uczestnik XI Edycji Programu Mentorskiego Uniwersytetu Łódzkiego, uczestnik międzynarodowych projektów uniwersyteckich takich jak: Entrepreneurial Youth For Green Europe (EOG/19/K3/W/003), Simulating Human Rights in Peacebuilding (Student's Advisory Board). W czasach studiów realizował przedmioty na uczelniach w Lyonie i Bochum.

Justyna Oszust

Współpracownik IBNT
Studentka turkologii. Interesuje się kulturą oraz literaturą turecką, a zwłaszcza nurtem yeraltı edebiyatı i twórczością Hakana Gündaya.

W wolnych chwilach lubi czytać książki fantasy lub przygotowywać różne desery przy dźwiękach dobrej hard rockowej muzyki.

Beata Siewierska-Uluad

Współpracownik IBNT
Nauczycielka języka angielskiego i absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Swoją przygodę z Turcją zaczęła od wyjazdu na Erasmusa do Ankary. Od kilku lat mieszka w stolicy Turcji mając okazję poznać kraj od zachodu po wschód, ludzi najbiedniejszych i tych najbogatszych. Stara się zrozumieć skomplikowane społeczeństwo tureckie poprzez poznawanie historii ludzi i przeglądanie różnych statystyk. Pasjonatka natury i wędrówek górskich, która stara się odkrywać Turcję również pod kątem przyrodniczym.

Bartosz Bartnicki

Współpracownik IBNT
Magister Ekonomii. Specjalizuje się w tworzeniu strategii biznesowych oraz konkurencyjności przedsiębiorstw. Zainteresowania: ekonomia, zarządzanie, marketing, historia i nowoczesne technologie. Prywatnie miłośnik książek.
Mapa strony
© 2023, Instytut Badań nad Turcją
crossmenu