Do trzech razy – przynajmniej w ostatnich latach – sztuka! Turcja w końcu zorganizuje wielką piłkarską imprezę.
W 2017 roku media informowały, że w szranki o organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn w 2024 roku staną oferty Niemiec, Turcji oraz wspólny wniosek Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii. Już na początku wspomnianego roku oczywistym stało się, że cztery państwa z północy Europy wycofają się z konkursu. Mimo okrojonej puli kandydatów specjaliści zgodnie przyznawali zdecydowanie większe szanse na organizację EURO 2024 zachodniemu sąsiadowi Polski. We wrześniu 2018 roku okazało się, że słusznie.
Turcja jednak nie zraziła się tym niepowodzeniem i poinformowała, że stanie do dwóch kolejnych konkursów – o organizację EURO 2028 i EURO 2032. Jednak znów w obu przypadkach trafiła na mocnych kontrkandydatów – państwa o dużo dłuższej i bardziej obfitującej w sukcesy historii piłkarskiej. W pierwszym przypadku był to połączony wniosek Wielkiej Brytanii i Irlandii, w drugim Włoch.
Z czasem jednak okazało się, że we wspólnym interesie państw zainteresowanych organizacją turnieju, będzie... dogadać się. Turcja zrezygnowała z ubiegania się o EURO 2028, a skupiła się na połączeniu sił z Włochami, z którymi złożyła wspólną ofertę organizacji EURO 2032. Tak też mając po jednym wniosku na organizację każdego turnieju 10 października br. UEFA (Union of European Football Associations) zdecydowała, że mistrzostwa w 2028 roku odbędą się na boiskach Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej i Irlandii, a za kolejne cztery lata w Turcji i Włoszech.
Na chwilę obecną współgospodarze EURO 2032 zaproponowali szerokie listy stadionów, a co za tym idzie miast gospodarzy turnieju, które zostaną skrócone do pięciu po każdej ze stron w 2026 roku.
Włochy zgłosiły następujące obiekty (kolejność według pojemności stadionu):
San Siro (Mediolan)
Stadio Olimpico (Rzym)
Stadio San Nicola (Bari)
Stadio Diego Armando Maradona (Neapol)
Juventus Stadium (Turyn)
Stadio Artemio Franchi (Florencja)
Stadio Marc'Antonio Bentegodi (Werona)
Stadio Luigi Ferraris (Genua)
Stadio Renato Dall'Ara (Bolonia)
Stadio Cagliari (Cagliari)
Po stronie tureckiej dokonano zgłoszeń następujących stadionów, z czego należy zaznaczyć, że obiekt w Ankarze to dopiero projekt nowego stadionu domowego reprezentacji Turcji, który ma zostać ukończony najpóźniej w 2025 roku i planowo pomieści 45 000 widzów:
Atatürk Olimpiyat Stadyumu (Stambuł)
Ali Sami Yen Spor Kompleksi Rams Global Stadyumu (Stambuł)
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu (Stambuł)
Ankara Stadyumu (Ankara)
Bitci Timsah Park (Bursa)
Konya Atatürk Stadyumu (Konya)
Şenol Güneş Spor Kompleksi (Trabzon)
Eskişehir Yeni Atatürk Stadyumu (Eskişehir)
Kalyon Stadyumu (Gaziantep)
Corendon Airlines Park (Antalya)
Na chwilę obecną wiadomo więc naprawdę niewiele, ale z każdą nową informacją przyjdziemy do Państwa niezwłocznie czy to na mediach społecznościowych, czy na naszym blogu - dlatego warto nas zaobserwować!
Fot. twitter.com/UEFA