Strona główna
🠒
Blog
🠒
Tureckie skoki narciarskie

Tureckie skoki narciarskie

Skoki narciarskie to popularna od lat dyscyplina zimowa. Mimo, że skoki wydają się mało skomplikowane[1] cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.

Charakterystyczne natomiast w skokach jest to, że do – z reguły stałej – elity, należy od lat określona i mała grupa narodów.

Do potęg w skokach narciarskich niezmiennie zalicza się Norwegię, Austrię, Niemcy.

Na podstawie wyników ostatnich kilkudziesięciu lat natomiast, do czołówki należy dopisać również Polskę, Słowenię, Japonię. Natomiast reprezentacjami, które są stałymi uczestnikami zawodów Pucharu Świata (głównego cyklu zawodów, którego nagrodą jest kryształowa kula), lecz zawodnicy z tych krajów sporadycznie lub wcale, nie odnoszą dużych sukcesów są: Czechy, Włochy, Francja, Finlandia (zaliczana dawniej do głównych potęg skoków narciarskich, lecz od około piętnastu lat reprezentacja ta przeżywa głęboki kryzys), Korea Południowa, Kazachstan, Bułgaria, Estonia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Kanada, od kilku lat: Rumunia, Słowacja, Ukraina, Chiny oraz Turcja.

Turcja jest krajem, tak jak w przypadku np. Chin, który nie kojarzy się z zimowymi dyscyplinami sportowymi czy śnieżnymi zimami. Jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat, Turcja którego wyraźna większość terenów leży w części azjatyckiej, dzielnie wspina się w górę, dzięki ostatnim wydarzeniom w skokach narciarskich.

Turecka Federacja Narciarska, została założona 1935 roku. Do XXI wieku, tureccy skoczkowie nie byli zarejestrowani w Pucharze Świata oraz nie posiadali rodzimych baz treningowych.

Pierwszym skoczkiem, który reprezentował Turcję na oficjalnych zawodach był Bariş Demirci w 2006 roku. Przed rozpoczęciem skakania dla Turcji, reprezentował Francję. W tym samym roku zdobył także pierwsze punkty dla swego kraju w FIS CUP[2] Bariş Demirci był autorem, pierwszego najdłuższego skoku tureckiego zawodnika, wykonując lot na odległość 123 metrów. Skok został oddany najpewniej w Courchevel, gdzie B. Demirci mieszkał i trenował.

W późniejszych latach, pojawili się kolejni skoczkowie jak choćby: Samet Karta, Faik Yüksel (uczestnicy Mistrzostw świata juniorów w 2009 i w 2010 roku).

            Samet Karta urodził się w Adanie w 1993 roku. Na arenie międzynarodowej pokazał się w 2009 roku. Miesiąc po debiucie zdobył punkty na zawodach FIS CUP. W 2010 roku odniósł poważną kontuzję w trakcie lądowania, co mocno zachwiało dalszą karierą Sameta.

Jednak, powrócił do rywalizacji w roku 2013 roku. W latach 2013-2016, odnosił znaczące sukcesy w konkursach FIS CUP. W sezonie 2014/2015, wygrał konkurs w amerykańskim mieście Brattleboro w stanie Vermont, które było znaczącym sukcesem dla tureckiej kadry narodowej. Obecnie, Samet Karta pełni funkcję asystenta trenera reprezentacji Turcji – Słoweńca Franka Nejca.

 Faik Yüksel skakał dla Turcji w latach 2009 – 2015. Faik, mimo regularnych występów w zawodach FIS CUP, nie odnosił większych sukcesów. Pobił on, natomiast w czasie swojej kariery, rekord Barişa Demirciego na najdłuższy skok, lądując na 138 metrze. Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się trenowaniem młodzieży.

Przełom dla tureckiej reprezentacji w skokach narciarskich, nastąpił w latach 2010-2011, gdy po długoletnich planach i działaniach otwarto pierwszy oraz jak dotąd, główny kompleks treningowy w Erzurum.

Kolejnym kamieniem milowym dla tureckich skoków narciarskich były występy Fatiha Ardy Ipcioğlu, który w sezonie 2021/2022 zdobył pierwsze w historii tureckich skoków punkty w Pucharze Świata.

W następnym sezonie (2022/2023), Fatih Arda Ipcioğlu czterokrotnie znalazł w najlepszej trzydziestce turniejów Pucharu Świata, zapisując kolejną wspaniałą kartę w historii reprezentacji Turcji.

Przed zbliżającym się sezonem 2024/2025 w tureckiej reprezentacji jest zarejestrowanych trzech zawodników: Fatih Arda Ipcioğlu, Muhammed Ali Bedir oraz Muhammet İrfan Cintimar.

Prawdopodobnie największe nadzieje sympatyków tej zimowej dyscypliny sportowej, będą pokładane w F.A. Ipcioǧlu, który punktował przez trzy sezony. Jednakże,       Turcja z pewnością wierzy    w pierwsze sukcesy pozostałych zawodników (Muhammed Ali Bedir, od sezonu 2022/2023, stosunkowo często pojawia się na zawodach Pucharu Świata, lecz jak dotąd nie zajął lokaty w najlepszej trzydziestce, natomiast Muhammet Irfan Cintimar, niezwykle rzadko występuje w Pucharze Świata).

Na obecną chwilę reprezentacja Turcji dalej stawia na rozwój, pojawianie się na międzynarodowych zawodach oraz promowanie skoków narciarskich w kraju.

Największym problemem TFK (Türkiye Kayak Federasyonu) jest brak pieniędzy i odpowiedniej pomocy ze strony rządu.

Tureccy skoczkowie i trenerzy co jakiś czas przypominają o skromnych bazach treningowych[3]. W wyniku czego, skoczkowie trenują często za granicą. Dodatkowo, nie widać chęci polityków do sfinansowania TFK, na przykład w celu promocji i budowania nowych baz treningowych, co z pewnością dałoby korzyści dla obu stron.

Przyszłość tureckich skoków jest trudna do określenia. TFK wszelkimi siłami wiąże koniec z końcem i stara się ze wszystkich sił wypuszczać nowych zawodników do zawodów międzynarodowych i gwarantować możliwości rozwoju, lecz wciąż jest wiele do zrobienia.

Jednakże, skromne, lecz istotne sukcesy skoczków, zwłaszcza Fatiha Ardy Ipcioğlu – z pewnością są pozytywnym bodźcem do prac w celu dalszego podnoszenia jakości i poziomu tureckich skoków narciarskich.[SG1] 

W stopniu wyższym, rozwój skoków w Turcji, w moim odczuciu, jest również interesującym sposobem działania na rzecz integrowania się Turcji z Zachodem.

Nie od dziś jest wiadomo, że w sporcie nie patrzy się na różnice kulturowe, etniczne, polityczne, bądź inne kwestie, lecz na zdrową rywalizację oraz wspólny rozwój w celu zdobywania sukcesów.

Zdjęcia aktualnych reprezentantów Turcji:

Muhammed Ali Bedir

Muhammet Irfan Cintimar

Fatih Arda İpcioğlu

Linki:

1.https://www.skijumping.pl/ 2.https://www.skijumping.pl/wiadomosci/34601/kryzys-tureckich-skoczkow-byl i-psychicznie-podlamani/

Adresy cyfrowe do zdjęć:

https://www.skijumping.pl/assets/_thumbs/80x120_q80_1712878051_bedir_muhammed_ali.jpg (domena publiczna)

https://www.skijumping.pl/assets/_thumbs/80x120_q80_1712878632_cintimar_muhammet_irfan.jpg (domena publiczna)

https://www.skijumping.pl/assets/_thumbs/80x120_q80_1712879235_ipcioglu_fatih_arda.jpg (domena publiczna)


[1] Skoczkowie, wykonują skok i wygrywa, ten który wykonał najdłuższy i najładniejszy skok.

[2] Cykl zawodów, niższej rangi.

[3] Więcej informacji, można znaleźć na przykład w poniższym artykule:   

https://www.skijumping.pl/wiadomosci/34601/kryzys-tureckich-skoczkow-byli-psychicznie-podlamani/


 [SG1]Ale co jest tym pozytywnym bodźcem?

Mapa strony
© 2023, Instytut Badań nad Turcją
crossmenu