Wraz z oficjalnym startem strony internetowej Instytutu Badań nad Turcją chcielibyśmy zaprosić do współpracy wszystkich pasjonatów i wszystkie pasjonatki tematów tureckich! Naszym celem jest uczynienie z Instytutu czołowego ośrodka badań i analiz Turcji w Polsce, a w ciągu kilku najbliższych lat – także w Europie. Jeśli chciałabyś/chciałbyś pomóc nam w jego realizacji – zapraszamy na pokład!
Kogo szukamy?
Realizacja naszego celu wymaga wszechstronnego spojrzenia na tematy tureckie. Potrzebujemy zatem nie tylko osób, które zajmują się najpopularniejszymi tematami – takimi jak historia i polityka – lecz także tych, które interesują się Turcją ze względu na jej kulturę, religię, społeczeństwo czy sport. Mówiąc wprost, nie ma tematu, który by nas nie interesował, jeśli tylko jest związany z Turcją.
Instytut to nowo powołana do życia organizacja. Bardzo potrzebujemy więc osób, które chciałyby wziąć na swoje barki – a w zasadzie pomóc nam zbudować od podstaw – działy/programy, których realizacja będzie niezbędna do wypełniania misji Instytutu. Osoby te współpracowałyby z Zarządem Fundacji najściślej i współdecydowałyby o kierunkach rozwoju ośrodka.
Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz możliwości zaangażować się w takim stopniu – nie martw się. Instytut Badań nad Turcją ma być przede wszystkim miejscem, w którym pasjonaci i pasjonatki mogą realizować swoje zainteresowania, przy okazji wzmacniając swoja markę i budując swą pozycję na rynku znawców Turcji. Zapewniamy zatem, że będziemy bardzo elastyczni – tak w stosunku do wszelkich inicjatyw, które przyjdą Ci do głowy, jak i do Twoich możliwości. Jeśli tylko zechcesz się zaangażować w prace Instytutu, znajdziemy na to sposób, który będzie Ci odpowiadał.
Jeśli jesteś studentem/studentką turkologii – lub jakiegokolwiek innego kierunku, ale Turcja Cię pasjonuje – również nie wzbraniaj się przed kontaktem z nami. Pomożemy Ci stawiać pierwsze kroki w turkologicznym świecie, wspomożemy Cię w rozwoju, zorganizujemy praktyki zawodowe. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby staż w Instytucie Badań nad Turcją nie przypominał serii tych praktyk, po których człowiek zadaje sobie pytanie: „co ja robię tu i po co to robię?”. Wszystko dlatego, że wierzymy, że trzeba wzajemnie wspierać się w rozwoju i budować środowisko turkologiczne w Polsce na zasadzie współpracy, a nie – jak ma to często miejsce w świecie nauki – zawistnej rywalizacji.
Ośrodki badawczo-analityczne słyną z pisania – szukamy więc przede wszystkim osób, które będą chciały regularnie publikować. Jesteśmy jednak otwarci na wszystkie inne formy przekazu – jeśli nie czujesz się dobrze z pisaniem, ale za to odpowiada Ci przekazywanie wiedzy o Turcji na YT, TikToku czy w jakiejkolwiek innej formie, której już nie ogarniamy, bo jesteśmy na to – no cóż – za starzy, postaramy się znaleźć miejsce i na takie formuły.
Co oferujemy?
W tej chwili niestety nie możemy zaoferować Ci wynagrodzenia.
Wybacz tak szczerą deklarację na początku, ale wychodzimy z założenia, że nie ma co czarować – jak wspomnieliśmy, Instytut jest organizacją nowo powołaną do życia, która na swoim koncie ma dotychczas przede wszystkim wystąpienia medialne Karoliny i Karola.
Chcielibyśmy jednak, aby w niedługim czasie się to zmieniło. Sami od wielu lat darmowo dzielimy się wiedzą z naszmi czytelnikami/czytelniczkami czy słuchaczami/słuchaczkami, a więc doskonale rozumiemy, jak frustrująca potrafi być praca dla „dodatkowego wpisu w CV”, „fejmu” czy „uznania”. Dlatego chcemy, aby ostatecznie – w najbardziej pozytywnym scenariuszu od 2025 r. – najpoważniejsze prace w Instytucie wiązały się z wynagrodzeniem. Temu mają służyć zbiórki na Patronite, granty, o które będziemy się starać, czy programy, które będziemy próbowali stworzyć w porozumieniach z partnerami.
Zanim to jednak nastąpi, będziemy dokładać wszelkich starań, abyś czuła/czuł, że Twoje działania w ramach Instytutu mają sens, abyś mogła/mógł powiedzieć, że się rozwijasz. Mamy na swoim koncie trochę doświadczeń – badawczych, analitycznych, medialnych czy menedżerskich – realizowanych w środowisku międzynarodowym, którymi chętnie się podzielimy.
Pomożemy Ci w rozwinięciu zdolności analitycznych czy pisarskich, podpowiemy, jak konstruować wystąpienia publiczne i medialne, doradzimy, jak zarządzać zespołami składającymi się z analityków czy naukowców. Zrobimy to np. w ramach:
Jeśli zaś jesteś już osobą dojrzałą, którą nudzi np. bezsensowna praca w korpo, i która chciałaby się sprawdzić jako współtwórca organizacji od podstaw – damy Ci do tego przestrzeń i wspomożemy radą, jeśli będziesz jej potrzebować.
Jak można się do nas zgłosić?
To najprostsze – napisz do nas na kontakt@instytutbadannadturcja.com
Spotkamy się, porozmawiamy o Twoich pomysłach i możliwościach i zastanowimy się, co możemy wspólnie zrobić.
Już nie możemy się doczekać!
Współfundatorzy Instytutu
Karolina Wanda Olszowska
Karol Wasilewski