Strona główna
🠒
Blog
🠒
Zapraszamy na debatę - Jaka przyszłość czeka Bliski Wschód?

Zapraszamy na debatę - Jaka przyszłość czeka Bliski Wschód?

Turecki pisarz Günday w jednej ze swoich powieści napisał „Bliski Wschód ma to do siebie, że gdy kończy się tu jedna wojna, zaczyna druga”. Trudno się z tym sformułowaniem nie zgodzić, jednak jednym z największych zagrożeń jest przejście do porządku dziennego nad konfliktami, licząc że nie dojdzie do eskalacji.

Od 7 października i ataku Hamasu na Izrael przyglądamy się jednej z największych od lat eskalacji w regionie. Nie dotyczy ona tylko Izraela i Hamasu, ale również milionów ludzi w Strefie Gazy. Cały czas pojawiają się również pytania o reakcję innych państw regionu. Eksperci i komentatorzy przyglądają się Iranowi, Libanowi, czy Hezbollahowi.

🇮🇷 Prezydent Iranu pierwszy raz od 15 lat udał się z wizytą do 🇸🇦 Arabii Saudyjskiej na nadzwyczajny szczyt Ligi Państw Arabskich oraz Organizacji Współpracy Islamskiej. 🇹🇷 Turcja stara się odnaleźć swoje miejsce w regionie proponując nowy format międzynarodowy oraz starając się stanąć na jego czele. 🇪🇬 Egipt koordynuje udzielanie pomocy humanitarnej przez przejście graniczne, jednocześnie obawiając się niekontrolowanego napływu palestyńskich uchodźców. 🇮🇱 Izrael wykazuje się determinacją do całkowitego zniszczenia Hamasu, a fakt, że jego celem są również cele cywilne, które Hamas wykorzystuje do działań militarnych, wywołuje wątpliwości części społeczności międzynarodowej.

Pokazuje to jak bardzo skomplikowana jest bliskowschodnia układanka – ilu aktorów odgrywa tam rolę i jakie mają wzajemne powiązania. Należy jednak cały czas liczyć się z możliwością eskalacji i rozprzestrzenienia się konfliktu.

W Instytucie Badań nad Turcją, chcemy wraz z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla całego Bliskiego Wschodu oraz ich konsekwencjami dla regionu i świata.

Debata odbędzie się 20 listopada (poniedziałek) o godzinie 17:00 i transmitowana będzie online – nagranie zostanie następnie umieszczone także na naszym kanale na YouTube.

W spotkaniu wezmą udział:
Marcin Krzyżanowski (Uniwersytet Jagielloński)
Dr Karolina Wanda Olszowska (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Badań nad Turcją)
Tomasz Rydelek (Puls Lewantu, Układ Sił)
Dr Karolina Zielińska (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
Moderator: Sebastian Graniczkowski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Instytut Badań nad Turcją)

…………………………
Chcemy organizować dla Państwa takie debaty częściej!
Tak jak pisać raporty i dzielić się wiedzą o Turcji i regionie, żeby to jednak było możliwe potrzebujemy Państwa wsparcia! Jeśli chcecie Państwo wiedzieć więcej i cenicie naszą pracę to zachęcamy do wsparcia w serwisach:
Patronite: https://patronite.pl/instytutbadannadturcja
lub postawienia wirtualnej kawy: https://buycoffee.to/instytutbadannadturcja

Wszyscy nasi Patroni zostaną dodani do specjalnej grupy i będą mieć możliwość wpływania na tematykę kolejnych debat oraz raportów 😊

Jesteśmy tu dla Państwa!

Link do wydarzenia i transmisji: https://fb.me/e/LPYYdyvh

Mapa strony
© 2023, Instytut Badań nad Turcją
crossmenu