Turecki pisarz Günday w jednej ze swoich powieści napisał „Bliski Wschód ma to do siebie, że gdy kończy się tu jedna wojna, zaczyna druga”. Trudno się z tym sformułowaniem nie zgodzić, jednak jednym z największych zagrożeń jest przejście do porządku dziennego nad konfliktami, licząc że nie dojdzie do eskalacji.
Od 7 października i ataku Hamasu na Izrael przyglądamy się jednej z największych od lat eskalacji w regionie. Nie dotyczy ona tylko Izraela i Hamasu, ale również milionów ludzi w Strefie Gazy. Cały czas pojawiają się również pytania o reakcję innych państw regionu. Eksperci i komentatorzy przyglądają się Iranowi, Libanowi, czy Hezbollahowi.
Prezydent Iranu pierwszy raz od 15 lat udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej na nadzwyczajny szczyt Ligi Państw Arabskich oraz Organizacji Współpracy Islamskiej. Turcja stara się odnaleźć swoje miejsce w regionie proponując nowy format międzynarodowy oraz starając się stanąć na jego czele. Egipt koordynuje udzielanie pomocy humanitarnej przez przejście graniczne, jednocześnie obawiając się niekontrolowanego napływu palestyńskich uchodźców. Izrael wykazuje się determinacją do całkowitego zniszczenia Hamasu, a fakt, że jego celem są również cele cywilne, które Hamas wykorzystuje do działań militarnych, wywołuje wątpliwości części społeczności międzynarodowej.
Pokazuje to jak bardzo skomplikowana jest bliskowschodnia układanka – ilu aktorów odgrywa tam rolę i jakie mają wzajemne powiązania. Należy jednak cały czas liczyć się z możliwością eskalacji i rozprzestrzenienia się konfliktu.
W Instytucie Badań nad Turcją, chcemy wraz z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami zastanowić się nad możliwymi scenariuszami dla całego Bliskiego Wschodu oraz ich konsekwencjami dla regionu i świata.
Debata odbędzie się 20 listopada (poniedziałek) o godzinie 17:00 i transmitowana będzie online – nagranie zostanie następnie umieszczone także na naszym kanale na YouTube.
W spotkaniu wezmą udział:
Marcin Krzyżanowski (Uniwersytet Jagielloński)
Dr Karolina Wanda Olszowska (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Badań nad Turcją)
Tomasz Rydelek (Puls Lewantu, Układ Sił)
Dr Karolina Zielińska (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
Moderator: Sebastian Graniczkowski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Instytut Badań nad Turcją)
…………………………
Chcemy organizować dla Państwa takie debaty częściej!
Tak jak pisać raporty i dzielić się wiedzą o Turcji i regionie, żeby to jednak było możliwe potrzebujemy Państwa wsparcia! Jeśli chcecie Państwo wiedzieć więcej i cenicie naszą pracę to zachęcamy do wsparcia w serwisach:
Patronite: https://patronite.pl/instytutbadannadturcja
lub postawienia wirtualnej kawy: https://buycoffee.to/instytutbadannadturcja
Wszyscy nasi Patroni zostaną dodani do specjalnej grupy i będą mieć możliwość wpływania na tematykę kolejnych debat oraz raportów
Jesteśmy tu dla Państwa!
Link do wydarzenia i transmisji: https://fb.me/e/LPYYdyvh